یاری فایل

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

پروژه طراحی و پیاده سازی یک نرم افزار تحت ویندوز برای کتابخانه. doc

اختصاصی از یاری فایل پروژه طراحی و پیاده سازی یک نرم افزار تحت ویندوز برای کتابخانه. doc دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

پروژه طراحی و پیاده سازی یک نرم افزار تحت ویندوز برای کتابخانه. doc


پروژه طراحی و پیاده سازی یک نرم افزار تحت ویندوز برای کتابخانه. doc

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: word

قابل ویرایش 45 صفحه

 

چکیده:

SQL Server MS مرتباً سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص می دهد و یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای سرویس گیرنده / سرویس دهنده است و یرایش Transact_SQL 2000 را به عنوان زبان SQL بکار می برد.

یک پایگاه داده رابطه ای از چندین جدول حاوی ستونها و سطرهای داده تشکیل شده است. فرآیند شکستن پایگاه داده در قالب جداول مرتبط نرمال سازی نامیده می شود.

طراحی یک پایگاه داده خوب با درک صحیح از شرایط کاری مشتری و نیازهای وی آغاز می شود و با گروه بندی داده های آنالیز شده در یافتی در جداول ادامه می یابد.

Microsoft SQL Server شاید در دسترس ترین و عمومی ترین پایگاه داده در میان پایگاه های داده در جهان باشد. همچنین مستندات ( Documentds ) بسیاری برای MS SQL Server در دسترس است.

شرکت مایکروسافت ویژوال بیسیک را بر اساس یک زبان برنامه نویسی به نام بیسیک که برای مبتدیان نوشته شده است ساخت. زبان ویژوال بیسیک بیشتر از 35 سال به اشکال مختلف رایج بوده است.

در واقع طراحان این زبان می خواستند یک زبان برنامه نویسی برای استفاده مبتدیان طراحی کنند. با گذشت زمان و پیشرفتهای چشمگیری که در امر ارتقای این زبان برنامه نویسی ایجاد شده است ، امروزه اغلب برنامه نویسان حرفه ای می توانند با استفاده از ویژوال بیسیک با صرف زمانی اندک اقدام به ساخت برنامه های بسیار کارا و قدرتمندی نماید.

ما در اینجا با بهره گیری از دو زبان فوق نرم افزاری برای سهولت کار در کتابخانه ها تولید نموده ایم. و شرح کار آن را در این مقاله بررسی می کنیم.

 

مقدمه:

Server یکی از سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی رابطه ای(Relational) است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است.

SQL Server از مدل سرویس دهنده – سرویس گیرنده (client server ) تبعیت می نماید. در این مدل ، درخواست های ( InQuery ) سرویس گیرندگان برای سرویس دهنده ارسال و در سمت سرویس دهنده بررسی و آنالیز می گردند. در ادامه ، پردازش های مورد نیاز بر روی اطلاعات ذخیره شده در بنک های اطلاعاتی انجام و در نهایت نتایج برای سرویس گیرنده ارسال خواهد شد.

MS SQL Server با استفاده از مجموعه عناصری ( Components ) که به صورت هدفمند اجرا می گردند ، قادر به تامین نیازها و درخواست ها از مخازن ( Data Storages ) می باشد.

مخازن داده در SQL Server به دو روش زیر مدیریت می گردد:

OLTP ( بر گرفته از System Online Transaction Processing )

OLAP ( بر گرفته از System Online Analytical Processing )

در مدل OLTP ، مخازن داده به صورت جداول رابطه ای که عموماً به جهت جلوگیری از تکراری و ناهمگونی اطلاعات به صورت هنجار ( Normalize ) درآمده اند ، سازماندهی می شوند.

این نوع از بانک های اطلاعاتی برای درج و تغییر سریع اطلاعات توسط چندین کاربر به طور همزمان متناسب می باشند. در مدل OLAP مخازن داده و ارتباط بین اطلاعات در این مدل توسط SQL Server مدیریت می گردد.

یکی از اهداف مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی ، قابلیت رشد و توسعه (Scalability) است. MS SQL Server مجموعه ای از پتانسیل ها را به منظور تامین هدف فوق ارائه نموده است که به برخی از مهمترین آنها اشاره می گردد:

قابلیت کار با بانکهای اطلاعاتی حجیم

قابلیت دسترسی هزاران کاربر بطور همزمان به بانک اطلاعاتی

قابلیت خودسازگاری ( Compatibility Self ) با استفاده از ویژگی فوق منابغ مورد نیاز

در کاربر ( نظیر حافظه ، فضای دیسک و... ) به محض اتصال به سرور ( login ) به صورت اتوماتیک به وی تخصیص داده می شود و پس از Log off ، منابع اختصاص یافته به منظور استفاده سایر کاربران آزاد می شوند.

قابلیت اعتماد و در دسترس بودن ( Relibility ). با استفاده از ویژگی فوق می توان بسیاری از فعالیت های مدیریتی را بدون توقف سرور انجام داد. ( نظیر Back up )

برخورداری از سطوح امنیتی بالا. بدین منظور اعتبار سنجی کاربران توسط SQL با اعتبار سنجی ویندوز تجمیع می گردد. در چنین مواردی ، ضرورتی به تعریف کاربر در MS SQL Server نخواهد بود و اعتبار سنجی وی توسط ویندوز انجام خواهد شد.

پشتیبانی از حجم بالایی از حافظه در سرور ( در نسخه 2000 تا 64 گیگا بایت و در نسخه 2005 متناسب با حافظه ای که سیستم عامل از آن حمایت می نماید )

استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی

پشتیبانی از لایه ها و سوکت های امنیتی نظیر SSL و خصوصاً جهت استفاده در وب

 

یکی دیگر از ویژگی های مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی ، ایجاد تسهیلات لازم به منظور مدیریت بانک های اطلاعاتی است. SQL Server  با ارائه برنامه های جانبی نظیر Enterprise Manager استفاده و مدیریت بانک های اطلاعاتی را آسان نموده است.

MS SQL Server به طور اتوماتیک در Active Directory ثبت می شود ( Register ) بنابراین کاربران شبکه به راحتی می توانند آن را در Active Directory  جستجو و در صورت نیاز به آن متصل شوند. هم چنین MS SQL Server  توسط IIS پشتیبانی می گردد و مرورگرها با استفاده از پروتکل HTTP قابلیت استفاده از آن خواهند داشت.

از جمله نکات مهم در خصوص MS SQL Server  اجرای آن به صورت یک سرویس است ، بنابراین در صورتی که کاربری به ماشینی که MS SQL Server  بر روی آن اجرا شده است.

Log on نکرده باشد ، هم چنان سیستم در دسترس کاربران خواهد بود. علاوه بر این می توان از سیستم مانیتورینگ ویندوز به منظور مانیتورینگ SQL Server استفاده نمود.

یکی از مهمترین و شاخص ترین ویژگی های MS SQL Server که از نسخه 2000 در آن ایجاد شده است ، امکان نصب چندین نسخه SQL بر روی یک ماشین می باشد Multi Instance به طوریکه هر یک از نسخه ها فایل های باینری مخصوص به خود را داشته و بطور جداگانه مدیریت و راهبری می گردند ، ولی تمام نسخه ها به طور همزمان اجرا می شوند. ( دقیقاً مشابه این است که چندین نسخه بر روی چندین کامپیوتر نصب شده باشد.)

با توجه به این که نسخه ( Instance ) قراردادی فاقد نام است و سایر نسخه ها می بایست دارای نام باشند به آنها نسخه های دارای نام ( Named Instance ) می گویند. نسخه های دارای نام را می توان هر زمان نصب نمود ( قبل و یا بعد از نسخه قراردادی )

ابزارهای همراه SQL نظیر Manager SQL Enterprise یک مرتبه نصب خواهند شد و در تمامی نسخه های SQL به صورت مشترک استفاده خواهند شد.

تا کنون نسخه های متعددی از MS SQL Server ارائه شده است. استفاده از نسخه های 2000 و 2005 بیش از سایر نسخه ها ، متداول است. هر یک از نسخه های MS SQL Server در مدل های مختلف ( با توجه به نوع استفاده و اندازه سازمان و متقاضی ) ارائه شده اند.  

 

فهرست مطالب:

بخش اول

آشنایی با SQL Server

بخش دوم

برنامه نویسی VB.NET

بخش سوم

بررسی نرم افزار کتابخانه

چکیده   

مقدمه

بخش اول: آشنایی با SQL Server

1-آشنایی با SQL Server   

SQL Server بحث داغ روز

1-2- تاریخچه    SQL Server    

1-2-1- پایگاه داده چیست ؟  

1-2-1-1- اشیاء‌پایگاه داده رابطه ای

1-2-1-2- طراحی پایگاههای داده رابطه ای 

1-2-1-2-1- مصاحبه با مشتری

1-2-1-2-2- سازماندهی اشیاء‌  

1-2-1-2-3- نرمال سازی داده ها (Normalizing)  

1-2-1-2-4- ایجاد پایگاه داده و جداول   

1-2-1-2-5- SQL Server و مدل سرویس گیرنده / سرویس دهنده  

آشنایی با قسمت های مختلف SQL Server   

1-3-1- درباره Enterprise Manager    

1-3-2- اجزای تشکیل دهنده یک Databases 

1-3-2-1- ایجاد یک جدول جدید   

1-3-2-2- ایجاد Stored Procedure   

1-3-3- مقادیر قابل قبول برای انواع داده در SQL Server 

1-3-4- معرفی SQL و دستورات عمومی آن  

1-3-4-1- دستور Select    

1-3-4-1-1- استفاده از توابع در Select    

1-3-4-3- دستور Insert   

1-3-4-4- دستور Set nocount on    

1-3-4-5- دستور Delete  

بخش دوم: برنامه نویسی VB.NET

برنامه نویسی VB.NET  

مقدمه‌ای بر برنامه نویسی شیءگرا  

2-1-1- اشیاء، اعضا و تجرد (Abstraction)   

2-1-2- کلاس‌ها (Classes)    

2-1-3- اشیاء و اعضاء (Members)   

کپسوله سازی(Encapsulation)  

چند شکلی (Polymorphism)  

2-3-1- چندشکلی اینترفیسی (Interface Polymorphism)

2-3-2- چندشکلی وراثتی  (Inheritance Polymorphism)

Overloading اعضاء

2-4-1- ساختن متدهای Overload  

اینترفیس‌ها

2-5-1- تعریف اینترفیس‌ها  

2-5-2- چند شکلی با اینترفیس‌ها

(Polymorphism with Interfaces)

2-5-3- پیاده سازی اینترفیس‌ها   

2-5-4- پیاده سازی اعضای اینترفیس‌ها  

بخش سوم: بررسی نرم افزار کتابخانه

بررسی نرم افزار کتابخانه  

شرح قسمت های مختلف نرم افزار 

3-1-1- سیستم ورودی  

3-1-2- Main   

3-1-2-1- مدیریت اعضاء

3-1-2-2- مدیریت کتابها

3-1-2-3- امانات

3-1-2-4- گزارشات  

نتیجه گیری

منابع   

 

منابع ومأخذ:

Mattew Shepker,2000,Teach yourself Microsoft SQL Server,SAMS ,ISBN 964-6132-44-8.

مترجم: فرهاد قلی زاده نوری ، انتشارات نشر علوم روز ، چاپ اول ، آبان 79.

Stephens,Ryne,1998,Teach yourself SQL in 21 Days,ISBN 964-6264-32-8.

مترجم: کامران سیروسیان ، انتشارات نص ، چاپ اول ، زمستان 78

hhp://Msdn.microsoft.com/vbasic


دانلود با لینک مستقیم


پروژه طراحی و پیاده سازی یک نرم افزار تحت ویندوز برای کتابخانه. doc
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.